Her yiğit âşık olamaz! Âşık olmadan da yiğit olunmaz

Eskiden beri söylerim. Aynı anda birkaç kişiyi (cinsel anlamda) sevebilirsiniz ama aynı anda sadece bir kişiye âşık olabilirsiniz.

İnsanın genellikle karşı cinse karşı duyduğu “arzu” veya daha şiddetli bir duygu olarak “şehvet” her türlü canlıya çoğalmayı, dolayısı ile ait olduğu neslin devam etmesini sağlasa da, canlı bu güdülere hayatına anlam kattığı, var oluşunu tatlandırdığı için kapılır.

Şu bir gerçektir ki cinsel hazzı yaşayan canlı kendisini daha iyi hisseder, nedenini izah edemese de hayatı daha anlamlı bulur.

***

Mahlûkatın en gelişmiş türü olarak insan, cinselliği sadece “arzu” ve “şehvet” kelimeleri ile sınırlamak istemez. Cinsel hazzı ilave duygularla taçlandırmak ister. Bakışmak, dokunmak, öpüşmek cinsel hazzı çoğaltır. Ancak, insan “eşi” ile konuşmayı, tartışmayı, sevinci ve tasayı paylaşmayı, hatta zaman zaman eşine naz yapmayı, eşi tarafından pohpohlanmayı da ister.

“Eşi” tarafından beğenilmek, arzulanmak, takdir edilmek, şımartılmak da insani ihtiyaçlardandır. En önemlisi insan aklı ile sever. Akılları sevişmeyenler birbirlerine âşık olmazlar!

***

Bütün bunların bir araya gelmesi ile içinde muhakkak “arzu” ve “şehvet”in bulunduğu ama bunları çok aşan bir duygu fırtınası insanın “cinsel ilişki” dünyasını diğer mahlûkatın çoğundan farklı, hata üstün kılar.

Duygu fırtınası: i) ilgilenmek, ii) beğenmek, iii) hoşlanmak, iv) sevmek ve v) âşık olmak gibi her birisinin diğerinden daha güçlü olduğu bir silsile içinde şekil bulur.

En hafif duygu “ilgilenmek”, en güçlü duygu ise “âşık olmak”tır. Ancak, üzülerek görüyorum, günümüzde bu duygular silsilesi bir kelimeye indiriliyor. Hepsine birden “âşık olmak” deniyor!

***

Gururdan tutun onura, haysiyetten tutun şerefe, namustan tutun ara kadar her türlü insani duygunun ucuzlatıldığı dünyamızda aşk da ucuzlatıldı. Taraflar sokakta birbirlerine kısacık bir kelimeyi uzatarak“aşkımmmm!” diye seslenmeye başladığından beri aşk ayağa düştü.

Her hafta başka birisine âşık olduğunu söyleyen veya hakkında bu tür söylentiler yayılan kişi zaten aşkın ne olduğunu anlamayacak kadar ebleh bir kişidir. Ona “âşık olan” ise en az onun kadar salaktır.

Zira insanoğlunun ulaştığı en yüce duygulardan birisi olarak aşk en şanslı insanın kapısına tüm hayat boyu ya bir kere, ya da iki, hadi bilemedin üç kere uğrar.

O da uğrarsa!

Büyük bir ihtimalle insanların büyük bir kesimine hiç uğramaz, çünkü aynen üstün zekâ sahibi olmak gibi,  âşık olmak da herkesin ulaşabileceği bir hüner değildir.

Âşık olmak; mangal gibi yürek, koskoca bir insani derinlik ister!

***

Aşk yüksek ateşli hastalık gibidir. Çarpar adamı. Aynen hummalı bir ateş gibi insanı gerçeklerden uzaklaştırır. Gerçeği eğer büker. Hayal bir dünyaya sokar. Bir süre aşıka her şey farklı gözükür.

Allah’tan, hummalı ateş gibi ömrü kısadır. Nasıl ki uzun süreli hummalı ateşe can dayanmaz, 4 yıldan fazla süren aşka da yürek dayanmaz.

En güzel aşk tarafları 4 yıl kor ateşte yakan, sonra da kendisi dostluk duygusu içinde küllenen aşktır.

***

Herkes âşık olamaz. Zira aşk ulvi bir duygudur. Âşıktan tüm dünyaya maşukun gözü ile bakmasını ister. Her yerde, her şeyde “o” vardır. Tüm değerler onun gözü ile belirlenir. En önemlisi aşk fedakârlık ister. Nerede ise âşıktan kendi benliğini terk etmesini bekler.

Aşk diğerinin içinde erimektir. “Ben” iken “bir” olmaktır!

***

Hemen her şeyin maddi değerinin ölçüldüğü dünyada aşk da zaman zaman maddi değerlerle ölçülüyor. Kulağımla duydum, üniversitede bir kız öğrenci diğerine “arabası olmayana âşık olmanın saçma olduğunu” söyledi. Kendisini “âşık” olarak takdim eden diğer sünepe kız da arkadaşına hak verdi!

O an anladım ki, önce ekmekler bozuldu ama arada aşk da güme gitmiş!

***

Âşık olmak çok zordur. Aşkı göğüslemek daha da zordur. Ama illa ki; bir kere âşık olmadan 21. yüzyıla giremezsiniz!

 

http://www.yurtgazetesi.com.tr/her-yigit-%C3%A2sik-olamaz–%C3%82sik-olmadan-da-yigit-olunmaz-makale,1996.html

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: