EVREN / COSMOS

EVREN / COSMOS

Pek az sayıda bilim adamı bilimin merak heyecan ve coşkusunu geniş kitlelere aktarmada Carl Sagan kadar başarılı olabilmiştir. Pulitzer Ödülü’ne sahip Sagan’ın milyonların düş gücünü yakalama ve zor kavramları anlaşılır bir biçimde aktarabilme yetisi izleyiciler açından gerçek bir kazanımdır.”Carl herkesin bilimsel bir eğitim görmesi ihtiyacının farkındaydı. herkesin bilimadamı olmasını beklediğinden değil ama, herkesin en azından belli bir dereceye kadar gerçek dünyanın nasıl işlediğini bilmesi gerektiğini hissettiğinden. Ona daha fazla katılamazdım.” – James Randi

Astronom Dr. Carl Sagan, başlangıçta ABD’de Umumi Yayın İstasyonları aracılığıla yayınlanan bu 13 saatlik serinin sunucu ve anlatıcısıdır. Dr Sagan, evreni açıklarken Dünya’yı merkeze alarak; uzay boşluğunun ilk kaşifleriniden İskenderiye Kütüphanesi’ndeki geleceğe dair efsanevi metaforlara kadar çok zengin bilgiyi, büyük kitlelere, bilim insanı olmayan kişilerin de anlayabileceği bir dille konuşaarak aktarır. Dr Sagan en sevdiği konular arasında küresel kirlilik ve “sera etkisi”, yaşamın kökeni, yıldızların yaşamı, yıldızlararası yolculuklar ve ışık hızına ulaşmanın yarattığı etkiler, insanın teknoloji aracılığıyla kendini imha etmesi tehlikesi ve radyo teknolojisi aracılığıyla evrende başka bir yaşamaın varlığının araştırılması gibi konular vardır.

Belgesel hayatın kökeni ve kainatın yapısını zevkli ve sade bir şekilde izleyicilere anlatmaktadır. Aynı zamanda kitabı da bulunan belgesel serisi, 60′dan fazla ülkede 500 milyona yakın kişiden izlenmiş ve ABD’deki tv yapımları arasında en çok izlenen iki belgeselden biri olmuştur.

Belgeseli izlemek için tıklayınız….

 

Comments
One Response to “EVREN / COSMOS”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: