22 Aralık 2018 Yengeç Burcu Dolunayı

Yengecin içi yumuşacık olsa da, dışı sert kabuklar ile kaplıdır.  Sert mizaçlıların içinde sakladığı yumuşak kalpleri vardır. Tıpkı Yeşilçam sinemasının Hulusi  Kentmen’i gibi. J

Yengeç burcu; aile, kökler, ev, duygular ile ilgili olmak ile birlikte en büyük ihtiyacı korunmak ve beslenmektir. Kendisi de sevgisini bu şekilde ifade eder. Bu ihtiyacı karşılanmadığın da duygusal tepkiler verebilir.  Küser, sinirlenir, alınır, kırılır vs. Bu dolunay döneminde haritamızın yengeç alanında, biz de bu duygusal durumları hissedebiliriz.

Dolunaylar genelde tamamlanma enerjisi taşısalar da, bu dolunay Yengeç burcunun 0 derecesinde gerçekleşeceği için daha çok tazelenme, yenilenme, yapılanma enerjisi taşıyor olacak görünüyor.

Her dolunay içinde, bir zıtlık barındırır. Bu dolunayın aldığı açılar itibari ile bir tarafta duygularımız diğer tarafta statü, konum duruyor ve bizden duygularımıza sahip çıkmamız istendiği gözüküyor.

Dolunay esnasında Merkür, Jüpiter kavuşumu, bizi detaylardan bütüne götürerek yeniden yapılanmamıza yardımcı enerjiler barındırıyor. Aynı zamanda bu kavuşuma “Akrebin kalbi” olarak bilinen Antares yıldızı da eşlik ediyor.

Bu konumları temel alarak, bu süreci daha sağlıklı yönetebilmek için aşağıda bahsettiklerimi yorumlayabilir siniz.

  • Duygularımıza sahip çıkıp, ifade ediyor muyuz? Duygularımızı ifade etmek hem ruhsal, hem fiziksel, hem de sağlıklı ilişkilerin yapı taşıdır. Bunu yaparken savunma mekanizmamızın devrede olup olmadığına dikkat etmekte fayda var.  Çünkü insan duygularını ifade ederken, bir çok korkusu devreye girer. Bundan dolayı bazen duygularımızı ifade etmekten kaçmak için fikir beyan ederiz. Yani sözlerimizi entelektüelize ederiz. Oysa ki gerçekte durumun ne hissettirdiğini ifade etmek her zaman faydalı olandır. Gerçek bağ, kendimizi ve duygusal durumumuzu cesursa ortaya koyduğumuzda oluşur.   – Mış gibi yaptığımızda, -mış gibi ilişkiler içerisinde oluruz.

 

  • Neleri korumaya çalışıyoruz? Bazen koruduğumuzu iddia ettiğimiz şeyler, tutunduklarımızdır. Tutunduğumuzu kendimize itiraf etmekte zorlandığımız için, koruduğumuzu söyleriz. Diğer bir açı olarak şöyle de yaklaşabiliriz; Gerçekte ne olmadığında kendimizi kötü hissederiz?  Ailemiz mi? Paramız mı? İşimiz mi? Eşimiz mi? Bu liste uzar gider ama sistem bir tek kendimize tutunmamızı ister.

 

  • Nasıl besleniyoruz? Fiziksel olarak beslenmenin önemi yadsınamaz bir gerçek olsa da ruhsal olarak beslenme bizi yaşama motive eder. Neler yaparken mutlu oluyoruz? Müzik dinlemek, seyahat etmek, kitap okumak, doyumlu bir sohbet, dans etmek, dua etmek gibi bir çok şey olabilir.  Bunlar için zaman ayırabiliyor muyuz?  Eğer kendi kendimizi besleyemez isek dışarıdan beslenmeye bağımlı hale geliriz. Yani ilgi görmek için kıvranır dururuz ve talebimiz gerçekleşmediğinde de tepki gösteririz. Başkasının enerjisine bağımlı olduğumuz da, enerji vampiri olmuşuz demektir. J Buna dikkat etmeye ve bu durumu yaşam tarzı haline getirmiş insanlardan uzak durmaya özen göstermeliyiz. Oysa ki kendi kendimizi beslediğimizde, etrafımızda ki insanlarla beslenmek için değil, paylaşmak için beraber oluruz.

 

 

Son olarak;  Muhyiddin İbn ül Arabi , Fusus ül-Hikem’de , Yeryüzünün  Yengeç burcu olduğundan bahseder. Saat 20:48’de,  0 derece de gerçekleşecek bu dolunay akşamını;  dua etmek, meditasyon yapmak, ya da tefekkür etmek için değerlendirebiliriz.

 

Sevgilerimle,

Oya Öztürk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: