Aslan Burcu Tam Ay Tutulması

21 Ocak 2019’da 0 derecede gerçekleşecek tam ay tutulması, bir buçuk senedir deneyimlediğimiz Aslan/Kova burcu aksında gerçekleşen son ay tutulması olmak ile beraber 2019 yılının ilk tutulması.

Bir kapanış enerjisi taşımak ile birlikte 0 derecede olması itibari ile bir buçuk senedir edindiğimiz farkındalıkların yaşama taşınma zamanını göstermekte.

Aslan burcu temalarına baktığımız da;  kendini göstermek, sahnede olmak, spontane, neşeli, yöneten, lider, tanınan, takdir edilen ve bunları yaparken güçlü bir duruşa sahip olan diyebiliriz.  Fakat gücü, içsel değil de dışsal kaynaklı olduğunda yani kendini ortaya koymak için konum, para, statü (ailesel, sosyal, işsel ) gibi kaynaklardan güç elde ederek kendini var etmeye çalıştığında Aslan burcunun gölgeleri devreye girer.

Nedir bunlar?  En belirgin gölgesi kibir olmak ile birlikte insanları küçük görmek, küstahlık, aşırı hırslı davranışlar, toleranssız, alkış ve ilgi ihtiyacını farkında olmadan egoist tutumlar ile elde etmeye çalışmak gibi kavramlar diyebiliriz.  1,5 yıldır deneyimlemiş olduğumuz ve bu tutulma eşliğinde gelişen olaylar vesilesi ile bu konuların geliştiği alanların son olarak üstünden geçip yeni bir yol çizebiliriz.

Her burcun ve her gezegenin gölge tarafları vardır ve natal haritamız vaadini, bu gölge yanlarımızla cesaretle yüzleştiğimizde ortaya koyar. Güneş, yükselen, ay burçlarımız önemli ölçüde öne çıksa da, aslında tüm 12 burcun etkisini farklı farklı alanlarda yaşarız.  Kısaca; haritamızda ki Aslan burcu alanı yukarıda bahsettiğim özelliklerin baskın geldiği alan olarak görebilir, o alanda kendimizi gösterme eğiliminde olabiliriz.

Diğer taraftan, tutulmanın Aslan burcunun 0 derecesinde ve birinci dekan yöneticisinin Satürn olduğunu göz önünde bulundurursak “Güvende hissedebilmem için kontrol bende olmalı” düşüncesine hakim olduğumuz alanlarda, bu tutulma etkisi ile kontrolümüzü kaybedebiliriz. Uranüs’ün yaptığı açılar ile ani beklenmedik olaylar ile karşılaşabiliriz.

Şimdiden etkisini hissetmeye başladığımız,  tutulma anında Yay burcunda yakın derecelerde olacak Jüpiter, Venüs kavuşumu ise bize çok şanslı etkiler vermek ile birlikte bu kavuşuma Neptün’ün kare açısı eşlik edecek.  Anlamı; karşımıza çıkan fırsatları, ille de benim hayalimde ki gibi olsun diye tutturur isek kaçırırız demek.  Benden söylemesi 😉  Not: Kaçırdığımız bir şey yok aslında sadece tek bir olasılığa kitlenirsek, diğer olasılıkları göremeyiz demek istedim yalnızca 😉

 

Bireysel anlamda hangi farkındalıklar bize anın enerjisinde yardımcı olur;

“Ben böyleyim” dediğimiz de, kendimize bu hakkı verirken karşı tarafında böyle bir hakkı olduğunun farkında mıyız? “Ben böyleyim” demek güzeldir ama gerçekten bu cümleyi özümsemiş ve kendimizi her halimiz ile sevebilmiş isek eğer karşı tarafa da bu hakkı verebiliriz ve en önemlisi herkese hak gördüğümüz bizde güzelleşir.  Diğer türlü bu düşünce bizi çok egoistçe bir tutuma itmekle beraber “Sen mi?– Ben mi?” savaşına sürükler; ki gerçekte haklı yoktur, yalnızca ‘Hak’ vardır. Yani istediğimiz seçime, ‘Hakk’ımız vardır. Ve tabi bu seçimin bir de ‘Hak’edişi vardır.

Farklılıkları kıyas haline getirmediğimiz de, herkesin bizim gibi olmasını beklemeyiz; ki böyle olduğunda farklılıkları (farklı düşünceleri, farklı davranışları) bir tehdit olarak algılamadan karşı tarafın varlığını onurlandırabiliriz.

Özgüvenle kibir bazen birbirine karıştırılır. Kibirli kişide kendini üstün görme, sıradan olmaktan korkma, diğer insanlara tepeden bakma söz konusudur. Gururlu insan üstünlüğünü ispatlamak için çok çalışır. Oysa güvenli tavrı benimsemiş birisi, sahip olduğu her şeyi kaybetse bile yeni baştan başlayabilir. Başkalarına bir şey kanıtlama, diğer insanları suçlama ihtiyacı hissetmez.

Neden üzerinde çok duruyorum çünkü kibir ile öz değer ters orantıda ilerler. Öz değer arttıkça, kibir azalır. Kibir arttıkça, öz değer düşer. Öz değer ise bizim yaratım gücümüz ile paralel ilerler. Yani öz değerimiz yükseldikçe, yaratım gücümüz yükselir.  Bundan dolayı kendimizde ki bu karanlık tarafın izini sürmek, ışığımızı elimize almak demektir.

En çok ne ile övünüyoruz? Eğer bunlar çocuklarımız, ailemiz gibi bizim seçimlerimiz dışında var olan olgular ise burada kendi kibrimizi arayabiliriz. Ya da içinde kendi seçimlerimiz ile oluşan olgular var ise başarımız, paramız, eğitimimiz gibi içinde gururumuzu arayabiliriz.

Ve tabi  son olarak, en çok kızdığımız, çok kibirli bulduğumuz davranışları kendimizde arayabiliriz. J

Şefkat ve sevgi ile yol alabildiğimiz günler dilerim.

Oya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: