5 Nisan 2019 – Koç Burcu Yeniayı – Özgüven

5 Nisan yani yarın Koç burcunun 15 derecesinde Alpheratz sabit yıldızı ile kavuşumda bir yeniay gerçekleşecek. Koç burcunun en temel yönelimleri; inisiyatif alan, aktif, başlatan olarak geçer. Öncü bir burçtur. Objektif, dışa dönük, öfkelenmeye meyilli, kralvari bir tavrı vardır. Aynı zaman da sıcak, keskin dilli ve cesurdur. Yöneticisi Mars; güç kullanma, harekete geçirme, efor kullanma yönelimindedir.

*

*

Yeniayların da başlangıçları temsil ettiğini göz önünde bulundurduğumuz da, bu 15 günlük süreçte yeni başlangıçların, kararların, adımların hayata geçirileceği bir süreç içerisindeyiz. Fakat bu süreçte acele karar vermek, hemen harekete geçmek istesek de, yani ayın Satürn ile yaptığı karşıt açı bizi daha fazla düşünmeye, sabırlı olmaya ve durumlara daha ciddi yaklaşmamıza sebebiyet vereceğe benziyor.

*

*

Yeniay anında Yengeç burcu yükselirken Sirius sabit yıldızı ile kavuşumda olacak.  Güven ve korunma ihtiyacımızın bizi harekete geçireceği gözüküyor. Yıldız kavuşumları ise süreç doğru yönetildiğinde desteğini hissedeceğimiz şekilde.

*

*

Bizler; özgür olmak isteriz ama özgürlük kişinin kendi yaşam sorumluluğunu almasını gerektirir. Ve o yüzdenden de içsel olarak ne kadar özgür olmak istesek de, yaşamımızın sorumluluğunu yerine getirmek çokça kaçtığımız yerdir. Mesela; korunma ihtiyacı, yalnızlık korkusunun ürünüdür. Güven ise kişinin kendine duyduğu özgüvenin karşıdaki görüntüsüdür.

*

*

Hadi biraz karanlığımızda gezinelim 😉

“Güvenemiyorum?” “Kime güvensem, arkamdan vurdu?”  dersek bilelim ki; özümüze güvenmekten daha çok karşı tarafa güvenmeyi seçmişizdir. Ve bu seçimin kendi özgüven eksikliğimizden olduğunu, yani en azından o konu ile alakalı kendimize güven eksikliğimiz olduğunu söyleyebiliriz 😉

Şimdi burada şunu sorabiliriz kendimize? “En çok hangi konuda güvene ihtiyaç duyuyorum?” Bu soru bizi hangi konuda eksik hissettiğimize rahatça götürür. 😉 Bunu fark etmemiz önemli çünkü insan kendinde bunu görmediğinde farkında olmadan, özgüven ile hareket etmektense, egosal hareket etmeye başlıyor ya da kurban psikolojisi ile suçlayarak bunu örtmeye çalışıyor.

*

*

Gelelim korunma ihtiyacımıza; Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde ki temel ihtiyaçlardan biridir. Ve bu ne kadar dışsal kaynaklı olursa, o kadar bağımlı ve o kadar endişeli bir hayat süreriz. Aslında bu çok derin bir konudur. Çünkü en temel ihtiyaçlarımızın karşılanmasından çok, bu temel ihtiyaçları karşılayabilecek durumda olmamız gerekmektedir.

*

*

“Ne yani şimdi bizim hiçbir şeye ihtiyacımız olamayacak mı?” Olacak elbet. Ama yüzde 50’yi geçtiğinde, dengesi yitirildiğinde her ihitiyaç hayatımızı zehreder.  En temelde sistemin amacı Yaradan’a güvenmemizi yani Yaradan’ın bizde ki suretine, “ÖZ”ümüze güvenmemizi ister. Ve bizi bu ihtiyaçlarımızla eğler, dener, yeniler.

*

*

Kıssadan hisse; bu yeniay sürecinde, harekete geçmek istediğimiz konular üzerinde biraz durup, ani çıkışlar yapmadan, analiz ederek ilerlediğimizde daha sağlam, daha seçimlerimizin farkında yeni başlangıçlar yapabiliriz.

*

*

Kendi baharımızı yaratmamız ümidi ile,

Sevgilerimle,

Yükselen burca göre konuları yorumlarda bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: